Jak działa biegły sądowy?
Za biegłego sądowego uznaje się osobę fizyczną, która została wpisana na listę biegłych prowadzoną przez prezesów sądów okręgowych. Specjalista ten składa wobec prezesa danego sądu przyrzeczenie, a następnie, przy konkretnych sprawach powołuje się na nie. Biegli sądowi są powoływani na okres pięciu lat, przy czym z określonych przyczyn mogą zaprzestać sprawowania tej funkcji.
Lista biegłych sądowych jest długa i obejmuje specjalistów reprezentujących różne dziedziny. Wśród nich znajdują się takie specjalności, jak:
- kryminalistyka,
- medycyna,
- psychologia,
- uzależnienie od alkoholu,
- informatyka,
- prawo gospodarcze,
- prawo podatkowe,
- bankowość,
- ubezpieczenia,
- prawa autorskie,
- wynalazczość.
Biegły sądowy jest powoływany do danej sprawy wówczas, gdy sąd nie posiada wystarczającej wiedzy specjalistycznej do oszacowania krzywdy lub szkody oraz wydania wyroku. Biegły najpierw dokładnie zapoznaje się z dowodami zgromadzonymi w sprawie, a następnie przeprowadza badania i eksperymenty, które pozwalają mu znaleźć odpowiedź na postawione przez sąd pytanie. Kolejnym etapem jego pracy jest sporządzenie, zwykle w formie pisemnej, potrzebnej opinii, która ma wartość dowodową.
W opinii biegłego znajdują się nie tylko opisy przebiegu przeprowadzonych badań, ale również napisane językiem zrozumiałym dla sądu i stron postępowania wnioski końcowe. Ekspertyzy biegłych mogą zawierać ponadto zdjęcia z kamery mikroskopu oraz tablice poglądowe.
Więcej informacji na temat działalności biegłych sądowych można znaleźć pod adresem internetowym analityks.com.pl.